Ana Sayfa / Genel / AHESEN UYARIYOR:GRIP AŞILAMASINDA HEKIM KANAATİNE TAHAKKÜM KABUL EDİLEMEZ

AHESEN UYARIYOR:GRIP AŞILAMASINDA HEKIM KANAATİNE TAHAKKÜM KABUL EDİLEMEZ

Tüm bağışıklama hizmetleri, bilimsel veriler baz alınarak ve hekim kanaatı dikkate alınarak yapılmalıdır.
Yeterli sayıda aşı temin edilememesi nedeni ile endikasyon değiştirmek, bilimsel duruş ile çelişmektir.
Bu nedenle hekim kanaatine tahakküm etmek ise asla kabul edilmez bir durumdur.
Bakanlığın yapması gereken: Aşı temin etmek , temin edilen aşıların lojistiğini de eksiksiz yönetmektir.
Halkın sağlığı milli bir meseledir. Milli meseleler ise bireylerin, özelliklede yabancı ilaç şirketlerinin keyfiyetine bırakılmamalıdır.
Yıllarca yapılan bu yanlış, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bizi yeterince aşı temin edememe noktasına getirmiştir.
Aynı durum maalesef pnemoni (zatürre ) aşılarında lojistik problemi olarak karşımıza çıkmış, son kullanıcıya ulaşamayan aşılar nedeni ile ASM’lere başvuran risk grubundaki kişilere aşı yapılamamasına, defaten ASM’lere başvurmalarına ve aile hekimliği çalışanlarına karşı öfkeye dönüşmüştür.
AHESEN olarak uyarıyoruz:
-Grip hastalığında belirtilen risk gruplarına grip aşısı yapılması sağlanmalı, bilimsel olmayan ve mantık dışı grip aşısı yaptırma skorlarının uygulanmasına son verilmelidir.
-Hekim ve Sağlık çalışanlarının kanaatına tahakküm konulmamalı, uzun yıllar eğitim alan insanlara resmi yazıyı uygulayan teknik elaman muamelesi yapılmamalıdır. Bu alışkanlığa artık son verilmelidir.
-Özellikle aşı üretiminden başlanmak üzere, toplum sağlığını koruyucu tüm aşı ve ilaçlar milli sermaye veya kamu tarafından üretilmelidir.
Aldığımız uzun ve meşakkatli eğitimin bize verdiği yetkiyi kullanıp, bilimsel temelde kanaat kullanmaya devam edeceğiz. Mesleğimize atıldığımız ilk günün heyacınından aldığımız güç ile “Pandemi” ve “Grip Salgınları” ile mücadelemizi sürdüreceğiz ve bilimin ışığıyla sağlıklı günleri göreceğiz.
AHESEN Yönetim Kurulu