Ana Sayfa / Genel / Aile Hekimliği Günü Kutlu Olsun!

Aile Hekimliği Günü Kutlu Olsun!

Aile Hekimliği uygulaması, yıllardır Ülkenin sağlık iş yükünün ve başarısının büyük bölümünü omuzlamaktadır.

Dünyada Ülkemizin gelişmişlik düzeyini belirleyen Uluslararası kriterleri yükseltmede en büyük payı Aile Hekimliği karşılamaktadır. Pandemi sürecinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak hizmet sunup teşekkür bile edilmeyen yine Aile Hekimliği Çalışanları olmuştur. Ancak; Aile Hekimliği uygulamasının başından bu yana iş şartları, özlük hakları ve hak edişlerdeki adaletsizlik, eşitliksizlik hiçbir şekilde düzeltilmemiştir. Yıllardır izin, rapor, yer değiştirme vb. özlük hakları neredeyse olmadan, çok cüzi hakkedişler reva görülerek çalışmak zorunda bırakılan yine Aile Hekimliğidir. Ne yazık ki her revizyonda sorunlar düzeleceğine katlanarak artmış ve nihayet kabul edilemez hale gelmiştir.

Son düzenlemelerde her sektörde iyileşmeler sağlanırken, hep üvey evlat muamelesi gören Aile Hekimliği yine pek çok noktada kapsam dışı bırakılmıştır.

Oysa tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de Sağlık hizmetinin bel kemiği Aile Hekimliğidir. İyi bir Aile Hekimliği uygulaması ülkenin gelişmişlik düzeyleri için  sağlık göstergelerinin yanı sıra gayri safi milli hasıla dahil olmak üzere bir çok katkı sağlayabilir.

Ülkemizin sağlık sisteminde yaşanan sorun ve eksiklerin bir an önce giderilmesi, halkın daha nitelikli sağlık hizmetine kavuşması, Aile Hekimlerinin optimal koşullarda hizmet sunabilmesi için mücadelemiz devam etmektedir.

Optimal şartları sağlayan, hak edilen karşılığın alındığı bir Aile Hekimliği Sistemi için tüm Aile Hekimlerimizi mücadelemize ortak olmaya davet ediyorum.

“Dünya Aile Hekimleri Günü”nüzü kutluyor ve “Hep birlikte” nitelikli bir Aile Hekimliğine kavuştuğumuz günler diliyorum.

AHESEN Yönetim Kurulu a.
Ahmet KANDEMİR
Genel Başkan