Aile hekimliği uygulamasının halkın ve çalışanlarının yararına geliştirmek temel hedefimizdir. Koruyucu hekimlik uygulamalarını geliştirmek, işler hale getirmek insana ve ekonomiye en büyük yatırımdır. Halkımızın sağlığı ve ülkemizin ekonomisi için var gücümüzle çalışmaya ve mücadele etmeye kararlıyız.

Aile hekimliği uygulaması 15 yıldır süregelmektedir. Uygulamayı başlatan Sağlık bakanlığımız hedefler koymuştur:

Birim başına kayıtlı nüfus öncelikle 2500’ler seviyesine, sonrasında da ideal sayı olan 1500’ler seviyesine çekilecek denmiştir.

Kayıtlı kişi sayısı eksilse dahi çalışanlara hak ediş kaybı yaşatılmayacak denmiştir. Aile Sağlığı merkezleri kamu tarafından inşa edilecek, sağlıklı ortamlarda sağlık sunumu sağlanacak denmiştir.

Aile hekimliği çalışanları enflasyona ezdirilmeyecek hak edişler gider ödemelerinde kayıp yaşatılmayacak denmiştir.

Kayıtlı kişi sayısının makul seviyelere çekilmesi ile birlikte izlem ve kronik hastalık takiplerine önem verilecek ve sevk zinciri uygulamasına geçişle birlikte Aile hekimliğine geçiş süreci tamamlanacak denmiştir.

Aile hekimliği uygulamasına geçişte büyük cesaret gösteren uygulamaya geçişte başarılı olan Bakanlığımız zaman ilerledikçe sınıfta kalmıştır. Kendi hedeflerine ulaşamayanlar bu hedefler için çalışan, üreten önerenleri adeta yok saymıştır.

YETKİLİLERE SESLENİYORUZ, SÖZÜNÜZDE DURUN…

Taleplerimiz:

1-) ETKİN BİR SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR.

2-) 30 HAZİRAN 2021 TARİHLİ ÖDEME SÖZLEŞME YÖNETMELİĞİNİN GERİ ÇEKİLEREK, AİLE HEKİMLİĞİ ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN DERNEK, SENDİKA VE MESLEK ÖRGÜTLERİNİN DE GÖRÜŞLERİ ALINARAK REVİZE EDİLMELİDİR. İLGİLİ GENELGENİN İŞ GÜVENCESİNİ YOK SAYAN VE HYP İLE İLGİLİ MADDELERİ İVEDİLİKLE ASKIYA ALINMALIDIR.

3-) AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARININ YILLAR İÇERİSİNDE OLUŞAN HAK EDİŞ KAYIPLARI TELAFİ EDİLMELİ VE HAK EDİŞLER EMEKLİLİĞE YANSITILMALIDIR.

4-) AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ GİDER ÖDEMELERİNİ MEMUR MAAŞ ZAMMINA ENDEKSLEMEK ASM LERİN İŞLEYİŞİNİN SÜRDÜRÜLMESİNİ İMKÂNSIZ HALE GETİRMİŞTİR. AİLE HEKİMLERİ HEKİMLİK GÖREVLERİNİN YANINDA AYNI ZAMAN DA İŞLETMECİDİR. MEVCUT UYGULAMADA MAAŞ ARTIŞI GÖRÜŞMELERİNDE AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARINI KAPSAMAMAKTADIR. AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARININ HAK EDİŞLERİ VE CARİ GİDER ÖDEMELERİ AİLE HEKİMLİĞİ ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN VE EN FAZLA ÜYESİ OLAN SENDİKA İLE YAPILMALIDIR.

Aile hekimliği çalışanları olarak iş bırakmak istemiyoruz. Aile hekimliği uygulamasına zarar verecek ve halkın sağlığını riske edecek yanlışları defaten dile getiriyoruz. Çağrımıza hiçbir şekilde yanıt alamıyor ve her platformda çağrılarımızı tekrarlamaya devam ediyoruz. Ancak duyarsızlık bizi iş bırakmaya itiyor. Kendi sağlığımız, halkın sağlığı, insanca sürdürüle bilinir yaşam koşulları için 17-18 Şubat 2022 tarihinde (2) iki gün iş bırakıyoruz.

Mücadelede kararlıyız. Durmayacağız. Susmayacağız.

Taleplerimiz karşılanmadığı takdirde 14-15-16 Mart 2022‘de 3 gün İŞ BIRAKACAĞIMIZI deklare ediyoruz…

AHESEN YÖNETİM KURULU