Ana Sayfa / Genel / ŞİDDETE “DUR!” DEMEK İÇİN KOCAELİ’NDE BULUŞTUK

ŞİDDETE “DUR!” DEMEK İÇİN KOCAELİ’NDE BULUŞTUK

AHESEN olarak paydaş STK’larla birlikte sağlıkta şiddet terörüne karşı sesimizi yükselttik.

Merkez Yönetim Kurulu ve 1. Şube Yönetim Kurulu olarak 09.10.2023 tarihinde Kocaeli’nde şiddet mağduru arkadaşlarımızın yanındaydık. Ankara‘da, Afyon‘da ve Kahramanmaraş‘ta da Sendikamızı temsilen üyelerimiz basın açıklamalarında bulundu. Basın açıklamamız ve gerçekleşen eylem basında genişçe yer aldı.

Sağlıkta şiddet bir halk sağlığı sorunudur. Güvenli hizmet alanlarımız sağlanana kadar SUSMAYACAĞIZ!

Sağlıkta şiddete karşı caydırıcı çözümler uygulanana kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.

Ya hep beraber ya hiçbirimiz!

DR. KANDEMİR: DAHA NE KADAR ŞİDDETE UĞRAYACAĞIZ

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, yapılan basın açıklamasında şunları söyledi:

– Daha ne kadar öldürüleceğiz, ne kadar şiddete uğrayacağız? Bugün burada acımasızca saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza destek olmaya geldik. Türkiye’nin herhangi bir yerinde meslektaşlarımızın ayağına taş değse bizim içimiz acıyor.

– Yetkililer bu anlamda bizlerle empati kurabiliyor mu? Düzenlenmeyen, düzenlenemeyen mevzuatlar yüzünden meslektaşlarımız şiddete uğrarken bizler korunamayacaksak ne zaman korunabileceğiz? Bakanlığın asli görevi çalışanlarının kamu hizmeti yaparken can güvenliğini korumak değil midir? Bizler şiddete uğrarken, öldürülürken ve yoksullaştırılırken yalnız bırakılıyoruz.

– Hekimlerimiz, hemşire ve ebelerimiz ülkelerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Severek yaşadıkları, görev yaptıkları ülkelerini bırakıp gitmek zorunda kalıyorlar. Kalanlar ise yaşadıkları sıkıntılar sebebi ile görevlerini kamudan ayrılarak bitirmek zorunda kalıyorlar. Bu şartlar bu şekilde devam ettiği takdirde maalesef bundan en çok halkımız etkilenecek. Kamuda ücretsiz, nitelikli ve sürdürülebilir sağlık hizmeti alımı artık çok çok zor olacak ve bunun sorumlusu bizler değiliz.

Ankara’da AHESEN temsilcilerimiz
Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde gerçekleşen basın açıklaması
Afyon’daki basın açıklaması

 

Kahramanmaraş’daki basın açıklaması