Sağlık bakanımızın önceki tarihlerde ulusal basın önünde “aile hekimlerine ek ödeme vereceğiz” sözlerinin ardından, aile hekimlerine genelge yollamış, genelgede aile hekimlerine bu ödemenin verilemeyeceği belirtilmişti. Sayın bakanımızın bu gün ulusal basında “Aile hekimlerimize de 1 Ağustos itibariyle Covid-19 hastası takibi esas alınarak bir ek ödeme yapılacak, telefonla aramaları gerçekleştirenlere ek ödeme yapacağız.” şeklindeki açıklamasına istinaden diyoruz ki;

Bilimsel açıklaması olmayan özellikli izlemler, mart ayından beri aile hekimlerinin omuzlarına ağır yükler bindirdi.

Ülkemizde pandemi süreci başladığı mart ayından beri çalışan aile hekimleri, kapanan çalışamaz hale gelen ikinci ve üçüncü basamak polikliniklerinin yükünü, okul aşılarının performansa bu dönemde eklenmesi ve bilimsel bir açıklaması olmayan özellikli izlemler, pozitif vakalara istirahat raporu düzenlemekten, hastalık süreçleri boyunca semptomlarını değerlendirmeye kadar tüm işlerle mücadele etmek durumunda bırakıldı. Aile hekimlerine bu işler yüklenirken aile hekimliği çalışanları görünür oldu. Sadece koruyucu ekipman ihtiyacının karşılanması da dahil olmak üzere aile hekimliği çalışanları görünmez oldu ya da son sırada yer aldı. Mart ayından beri kendi imkânlarımızla tükenerek de olsa ayakta kalmaya çalıştık ama yok görülmeyi kabul etmemiz bizlerden beklenemez.

  • Bu aşamada, taleplerimiz karşılanana kadar sayın bakanın bu açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak görüyoruz.
  • İzlem yapmayan üyelerimizin karşılaşacağı sorunlar karşısında hukuki destek vereceğimizi yineliyoruz.
  • Akılcı, bilimsel, halkın ve sağlık çalışanlarının yararına her türlü çalışmalarda en ön safta yer alacağız.
  • Yararlılığı tartışılacak popülist işlemler için para talep etmiyoruz, etmeyeceğiz.
  • Ancak Covid-19 hastalığından dolayı rapor alan sağlık çalışanlarında yapılan para kesintisinin iade edilmesini talep ediyoruz.
  • Covid-19 meslek hastalığıdır ve böyle tanımlanmasını bekliyoruz.
  • Ek angaryalar istemiyoruz.

Ve bir kez daha yeniliyoruz; koşullar ne olursa olsun pandemi mücadelemize başarı gelinceye kadar tereddütsüz devam ediyoruz ve edeceğiz.

AHESEN YÖNETİM KURULU