Ana Sayfa / Genel / GÖREVE DAVET EDİYORUZ..

GÖREVE DAVET EDİYORUZ..

Şiddeti kabul etmiyoruz…
Alkışların yerini yine yine uygunsuz istekler yine şiddet ve hakaret almaya başladı .
Pandemide olanca hızıyla ilerler iken, şiddet ve hakaret eski normale döndü.
Alkış bitti , sosyal mesafe bitti , Şiddet geri döndü..
Hastanın kendisi olmadan , hekim olmayan bir kişi kendisi tedaviye karar verip, hekime sekreterlik görevi yükleyip, Antibiyotik yaz istemini, hastanın muayene edilmesi gerekçesi ile ret edilince , fiziksel ve sözlü hakaret yolunu seçti …
Hakarete sistemli bir biçimde devam etti…
Kamu hizmetini engelledi ..
Kolluk ASM ye gelmedi…
155 aranmasına rağmen ….
Bu usulsüz istemlerin müsebbiblerinden birisi de her telefona hekimin inisiyatifinde cevabı veren , Deontolojiyi , SGK mevzuatını yok sayan ve evrakta sahteciliği özendiren 184 mobbing hattı dır.
Defalarca uyardık .
Şiddet bulaşıcıdır.
Sağlıkçıya şiddeti görmezden gelmek toplumsal şiddete davetiye çıkarmaktır.
Popülizm uğruna şiddete davetiye çıkaran bürokratik , siyasi , mesleksel uygulamaları def’aten dile getirdik ..
Ancak ; STK yönetenlerinin şiddete kılıf arayan popülizmine de ilk kez şahit olduk ..
Eskişehir de kızına avukatlık staj raporu almak isteyen öğretim görevlisi şahıs, sevk edilesi gerektiği yanıtı üzerine iki aile hekimi meslektaşımızı darp etti. Sözde sağlıkta şiddet yasası yine yetersiz kaldı.
Hemen hemen her gün ülkenin dört bir yanından sağlık çalışanlarına şiddet haberleri geliyor. Artık neredeyse hem yaşayan hem de yaşatan tarafından hayatın rutininde görülmeye başlanan şiddeti asla kabul etmiyoruz!!
Tekmelerle meslektaşlarımıza saldıran şahısın kendini aklamak için öne sürdüğü mesnetsiz argümanları da şiddetle kınıyoruz.
Bu noktada tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının şiddete karşı ortak akıl ile karşılık vermesi beklenirken, bir sendika il temsilcisi ve Eskişehir Şube Başkanının açıklamaları tarafımızı şok etmiştir. Bahsi geçen kişi, rapor verilmeme sebebinin başvuruda bulunan kişinin giyim tarzı olduğunu söyleyerek, şiddeti aklamaya çalışmakta ve hatta bununla da kalmayıp halkı kin ve düşmanlığa sevk etmeye çalışmaktadır.
İlgili STK temsilcisi mesnetsiz sözleriyle sadece sağlık çalışanlarıyla vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmemekte aynı zamanda halkımızı ayrıştırmaya çalışmaktadır.
Bahsi geçen STK acilen ilgili kişiyi hakkını veremediği görevinden uzaklaştırmalı ve bu görüşlerle ilgili net bir açıklama yapmalıdır. Bu noktada halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği için savcılarımızı da göreve davet etmekteyiz.
Göreve davet ediyoruz…
Aile hekimliği uygulaması , kayıtlı kişilerine koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini tıbbı gereklilik ile sunan yapılardır. Tüm Aile hekimliği çalışanlarını bilimin yolundan ayrılmama kararlığından vazgeçmemeye davet ediyoruz.
Tüm kolluk kuvvetlerini şiddet ve hakaret ihbarı aldıklarında ilgili birime intikal etmelerini ve mevzuata uygun olarak birimde ifade almaya davet ediyoruz.
Tüm Adalet mensubu çalışanları kendi meslektaşlarınıza yapılan saldırılardaki kullandığınız kanaati sağlık çalışanlarına uygulama konusunda sizleri göreve davet ediyoruz.
Tüm vekillerimizi etkin ve caydırıcı sağlıkta şiddet yasası yapmak için göreve davet ediyoruz..
Alo 184 mobbing ve şiddete davetiye hattının kapatılması konusunda sağlık bakanlığımızı göreve davet ediyoruz.
Tüm siyasi partilerimizi ve siyasetçilerimizi popülizmi terk edip , bilim ve hukuk çerçevesinde irade göstermeye davet ediyoruz.
AHESEN olarak her türlü şiddeti uygulayanın da, şiddete çanak tutanın da, şiddeti onaylayanın da her zaman karşısında olmaya devam edeceğiz!
Ya hep birlikte Ya hiç birimiz ilkemiz gereği , Her türlü platformda mücadele etmeye devam edeceğiz…
Sağlık çalışanları Pandemi mücadelesinde yorgun düşmeye başladı.
Ancak hem pandemi, hemde şiddet mücadelesini herkese ve her şeye rağmen kazanacağız…
Destek olsanız da…
Ol masanızda…
AHESEN YÖNETİM KURULU