İstanbul Aile Hekimliği Platformu‘nun düzenlediği basın açıklamasında AHESEN de yer aldı.

AHESEN Başkanı Gürsel Özer, basın açıklamasında yaptığı konuşmada, “Biz aile hekimliği çalışanları olarak çok güzel işler yaptık. Bakanlığın yaptığı araştırmada yüzde 90’lara varan memnuniyet oranlarını biz sağladık. Bakanlık uygulamayı daha da ileri götüreceği için bazı sözler verdi. Örneğin, sağlıksız koşullarda hizmet veren aile sağlığı merkezi kalmayacaktı. Hak ediş kayıplarımız ödenecekti. Bunların hiçbiri yapılmadı. Her şey yolunda giderken birden bire daha önceki, bu sistemin kurucusu olan Recep Akdağ’ın kabul etmediği ceza yönetmeliği ve aynı zamanda keyfiyet yönetmeliğini önümüze getirdiler. Her şey yolundayken adeta uygulamaya çomak soktular.” dedi.

Başkan Özer, “Siz hiçbir şekilde, keyfi olarak kimseyi işten çıkaramazsınız, sözleşme yenilememezlik yapamazsınız. Biz Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası olarak her türlü platformda, özellikle hukukta bunun döneceğini düşünüyoruz” dedi ve “Anayasaya aykırı, uluslararası sözleşmelere aykırı, 3-5 kişinin bir araya gelmesiyle sözleşme akdini feshedemezsiniz. Hem meydandayız. Hem mahkeme salonundayız ve her zaman da o arkadaşlarımızın yanındayız.” diye konuştu.

Platformun yaptığı ortak açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

Bu Mobbing Komisyonunu Kabul Etmiyoruz

4 kez iş bıraktığımız, mitinglerimizde basın açıklamalarımızda acilen geri çekilmesi gerektiğini haykırdığımız Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği marifetlerini göstermeye resmen başlamıştır.

Bu yönetmeliğin bir maddesi gereği şu an önünde toplandığımız İl Sağlık Müdürlüğünde geçtiğimiz günlerde başında hakim olmayan sözde bir “mahkeme” kuruldu. Bu ‘mahkeme’deki kişiler, önlerine gelen listedeki aile hekimliği çalışanlarının sözleşmelerini yenilesek mi ?yenilemesek mi ? diye birbirlerine sordular, yetmedi sözleşme feshi masada olan arkadaşlarımızı telefonla arayıp aldıkları ceza puanları konusunda tüm hukuki usüllere aykırı olarak uyardılar ve telefonu hoparlöre alıp tüm komisyona ifade verdirdiler. Yapılan bu aramalar gururumuzu kırmış ve meslek onurumuzu ayaklar altına almıştır.

Adı “sözleşme yenileme değerlendirme komisyonu” olan bu ‘mahkeme’ de kararların tamamı subjektif olup herhangi bir objektif kriter belirlenmemiştir.

Her ilde ayrı komisyon kurulmakta olup her ildeki komisyon kendi kriterlerini keyfi olarak belirlemektedir. Bu durum da yine bu komisyonun ne kadar eşitlikten uzak ve hukuksuz olduğunun açık bir göstergesidir.

Bu komisyon kararlarının yılın son gününe bırakılmasını da yine biz aile hekimliği çalışanlarına yapılan bir hakaret olarak algılıyoruz. Ertesi gün işsiz kalıp kalmayacağını bilmeyen bir kişinin psikolojisinin nasıl olacağını tahmin edebiliyor musunuz !!

Bu süreçleri ve yapılanları anlayamıyoruz anlamlandıramıyoruz.

Biz böyle bir komisyonu da, onun verdiği kararları da tanımıyoruz ve tanımayacağız.

Pandeminin ortasında sağlık çalışanlarını bu şekilde hukuksuz bir komisyon kararıyla işsiz bırakmanın izahı da idare tarafından acilen yapılmalıdır.

Hukuki olarak iptali için de dava açtığımız bu “mobbing mahkemesi” bir daha asla kurulmamalıdır.

Bu komisyon kararıyla sözleşmesi yenilenmeyen arkadaşlarımızla da sözleşmeleri hemen bugün tekrar imzalanmalıdır.

Bu yaşadığımız durum, adına Ceza Yönetmeliği dediğimiz yönetmeliğin ne kadar hukuksuz olduğunun en büyük ve malesef tek olmayan kanıtıdır. Diğer kanıtlar da gün yüzüne çıkmadan bu yönetmelik acilen geri çekilmelidir.

Aksi durumda biz vazgeçmeyeceğiz ve bu yönetmelik geri çekilene kadar direneceğiz.

Tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz

İSTANBUL AİLE HEKİMLİĞİ PLATFORMU