25.05.2018’de AHESEN Yönetim kurulu üyelerinden Genel Başkan Gürsel Özer,Yavuz Erden,Filiz Birtane ve Hülya Uçak’ın katılımıyla Antalya Sağlık Müdürü Ünal Hülür Bey’i makamında ziyaret ettik.Ziyaretimizde sendikamızın kuruluş amacını, daha iyi bir aile hekimliği sisteminin kurgulanmasında neler yapılması gerektiğini ve bu amaçla şimdiye kadar yaptığımız faaliyetlerimizden bahsettik.Aile hekimliğinin Türkiye’de 1.basamak sağlık hizmetlerinde başarılara imza attığını ancak son zamanlarda artan işyükü ve raporlar gibi işlerin aile hekimliğini yapılamaz hale getirdiğini,bu sebeple ve bu nüfuslarla kronik hastalık takibi,obesite ve kanser taramalarına yeterince zaman kalmadığını konuştuk.
Antalya aile hekimliği çalışanlarına yaptığımız saha ziyaretlerinde Antalya’nın sorunlarını birebir Ünal Bey’e iletme fırsatımız da oldu.
1-Antalya ‘da birçok ilde aile hekimliğine başlandığından bu yana verilen kurum dışı çalışma saatlerinin Antalya’da hala onaylanmadığını ilettik.Kendisi bunu için dilekçe ile başvurulması durumunda yeniden değerlendireceklerini ifade ettiler.
2-Antalya ilçelerinde merkezde olduğu gibi her gün kan tahlili yapılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedik.Haftada 1 yada 2 gün yapılan kan tahlillerinin birikmelere yol açtığı,özellikle okul taramalarında belirli yaş gruplarından da tahlil yapılması gerekliliği sonucu belli günlere öğrencilerin çağrıldığını ancak iştirak edemediklerini gördüğümüzü ilettik.
3-Bazı ilçelerde topuk kanlarını almak için İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün aracı ve şoförünün geldiğini ancak resmi yazıları ve dilekçeleri almayacakları talimatı verildiğini öğrendik.Bu durumun çalışanların birimini boş bırakıp İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne gitmesine ve o esnada gelen hastaların doktorunu bulamamasına neden olacağını ilettik.
4-Antalya’da çok sayıda sıfır birim açıldığını ancak henüz nüfusların düşürülmemesinden dolayı nüfusları bu sıfır birimlere kayan aile hekimi ve A.S.Ç.’larının hakedişlerinde düşüşlere ve aile hekimliği çalışanlarının istifalarına neden olduğunu bildirdik.
5–Doğum iznine yada yıllık izne ayrılan A.S.Ç.’larının yerine görevlendirmelerin günlük ve haftada 5 gün için 2 yada 3 gün yapıldığını,bu durumun yerine gelen kişinin işi sahiplenemediğini ve gelmedikleri günlerde A.S.Ç.’larının görevlerinin aile hekimine kaldığını,bu sebeple görevlendirmelerin izne ayrılan kişinin ayrıldığı süre kadar yapılmasını talep ettiğimizi ilettik.
6-Antalya’da bazı tahlillerin istemlerden çıkarıldığını söylediğimizde diğer illerde istenen tahlillerle şu an aynı tahlilleri isteyebildiğimizi bize ilettiler.
7-Antalya’da yıllardır tek birim çalışanları vekalet bırakamıyordu,Ünal Bey’e artık tek birim çalışanlarının da vekalet bırakmasını onaylamalarından dolayı teşekkürlerimizi ilettik.
Antalya Sağlık Müdürü Ünal Hülür Bey’e AHESEN olarak aile hekimliğini ilgilendiren her türlü sorun veya görevde işbirliği içinde olmak istediğimizi belirterek makamından ayrıldık.Kendilerine bu verimli toplantı için ayrıca sıcak ve yakın tavırlarından dolayı teşekkür ediyoruz.