Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapoviç ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta kabul etti. Görüşme sonrası iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Karadağ Sağlık Bakanı’nı ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Bakan Demircan, Karadağ ile tarihte uzun süre birliktelikleri olduğunu belirterek Karadağ’ın gönül coğrafyası içerisinde bulunduğunu söyledi. Türkiye’de Balkanlar’dan gelen çok sayıda insanın yaşadığına işaret eden Demircan, Türk halkının bu nedenle de Balkanlar insanına ayrı bir yakınlık duyduğunu ifade etti. Bağımsızlığını kazandığı günden itibaren Türkiye’nin her zaman Karadağ’ın yanında olduğunu anlatan Demircan, bu dostluğun gelişerek devam edeceğini söyledi.

Bakan Demircan, iki ülke arasında pek çok alanda işbirliği olduğunu belirterek, özellikle sağlık alanında yapılabilecek pek çok şey olduğunu, Türkiye’nin sağlık alanında özellikle son on beş yıldır edindiği tecrübeleri dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. Türkiye’nin sağlığın finansmanı, sağlık hizmetlerinin koordinasyonu ve geleceğe dönük olarak kalite ve sürdürülebilirliğin devamı noktasında ciddi birikime sahip olduğunu dile getiren Demircan, bu birikim ve tecrübeleri dost ve kardeş Karadağ ile her zaman paylaşacaklarını söyledi.

Türkiye’nin on beş yıl içerisinde sağlık alt yapısını yenilediğini ve bu yenilemeyi kendi öz kaynaklarıyla yaptığını belirten Demircan, “Ayrıca kamu-özel işbirliği içerisinde dış kredilerle Türkiye sağlıkla ilgili mekanları, donanımları yenilemeye devam ediyor. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde Türkiye’nin yenilenen alt yapısının tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Sağlıktaki bir başka stratejik alanın ilaç alanı olduğunu kaydeden Demircan, Türkiye’nin yerli ilaç üretiminin önünü açtığını ve yerlileşme oranının giderek arttığını belirterek bu alanda da dost ve kardeş ülkelerle paylaşabilecekleri tecrübelerinin bulunduğunu söyledi. Sağlık Turizmi alanında da ciddi çalışmalarının bulunduğuna dikkati çeken Bakan Demircan, bu konuda da Karadağ ile işbirliği yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapoviç de Türkiye’de bulunmaktan ve gördüğü misafirperverlikten memnuniyet duyduğunu belirterek, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha yüksek noktalara taşınması gerektiğini söyledi. Sağlık konusundaki ilişkilerini bundan sonra daha üst noktaya taşıyacaklarına inandığını kaydeden Hrapoviç, 2014 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde bir çalışma grubu oluşturmayı arzu ettiklerini ifade etti. Türkiye’deki doktorları Karadağ’a davet eden Hrapoviç, Türk doktorların Karadağ’daki meslektaşları ile işbirliği yapmalarını arzu ettiklerini ifade etti.

Türkiye’nin Sağlık Turizminde dünya çapında kabul edilmiş bir ülke olduğunu belirten Hrapoviç, bu durumun kendileri için bir artı olduğunu söyledi. Hrapoviç, sağlık turizmini Türkiye ile birlikte geliştirmek istediklerini belirterek, yatırım yapmak isteyen Türk vatandaşlarını Karadağ’a davet etti.