Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın basın aracılığı ile, neredeyse tüm Dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 ile ilgili yaptığı açıklamaları, şaşkınlık ve endişe ile takip ediyoruz.

Aile Sağlığı Merkezleri koruyucu hekimliğin ön planda olduğu, her gün onlarca gebeye, bebeğe, yaşlıya hizmet veren kurumlardır. Belirli ülkelerde bulunan kişilerle ilgili, 14 gün süresince karantina altında tutulmak yerine aile hekimlerine yönlendirilerek rapor düzenlenmesini istemek, hastalığın hızlıca yayılması için davetiye çıkartmaktan başka bir şey değildir.

Bu kişilerin taşıyıcı veya hasta olmaları ihtimalleri doğrultusunda, kurumlarımızda bulunan hastalara ve sağlık personeline virüs bulaşına sebep olmaları ihtimalinin, Bakanımız ve danışmanları tarafından düşünülememesi mümkün değildir.

  • Bu kişilerin izinli olarak toplumdan izole bir biçimde kuluçka süresini geçirmelerinin yolu, kişileri Aile Sağlığı Merkezlerine yönlendirmek değildir.
  • Kişilerin kurumlarına -gerekirse öncelikli olarak online ortamda- belirtilen ülkelere girdiklerini belgelemeleri izinli sayılmaları için yeterli olmalıdır.
  • Aile Sağlığı Merkezleri pasaport kontrol kurumları değildir.
  • Aile hekimleri usulsüz rapor düzenleyici hekimler değildir.
  • İstirahat raporu düzenleme şartları bellidir, yazılan herhangi bir yazı bu şartları değiştirmez.
  • Kendi de bir hekim olan Sağlık Bakanımız acilen yapılan yanlış bilgilendirmeyi düzeltmeli ve kamuoyuna açıklamalıdır.

Bakanlığımız Dünya Sağlık Örgütü’nün güncellediği duyurular uyarınca bilimin ışığından şaşmadan, karantina durumlarını belirlemeli, halkımızı olası şüphe durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda doğru bilgilendirmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.