Ana Sayfa / Genel / ETKİN BİR ŞİDDET YASASI İÇİN YÜRÜDÜK…

ETKİN BİR ŞİDDET YASASI İÇİN YÜRÜDÜK…

2 Ekim 2018 günü  Dr. Fikret Hacıosman hastası tarafından vurulmuş ve mesleğini icra ederken hayata gözlerini yummuştur.Bu ne ilkti ne de son olacak…Sağlıkta Etkin şiddet yasasının derhal çıkarılmasının gerektiğini çok yazdık,haykırdık.Ancak yetkililerin neden çıkarmadığını ve neden çığ gibi büyüyen sağlık çalışanlarına  şiddet girişimlerini önleyici tedbirler almadığını anlamış değiliz.Bu duyarsızlık biz sağlık çalışanlarını  mesleğinden soğuttu.Artık mevzuata uygun çalışmak mümkün değil.Hastalarda her istediklerinin yapılacağı,yapılmazsa mevzuata ters,haksız bile olsalar 184 şikayet hattına şikayet ettiklerinde hekime bunun hesabının sorulduğu,ayakların baş başların ayak olduğu bir durumla karşılaşıyoruz.
Peki bu böyle devam eder mi?
Bizler usülsüz istekleri can güvenliğimiz olmadığı için geri çevirirken, ölüm korkusu yaşamak istemiyoruz.İnsanlığın saygı duyduğu mesleğimizin ayaklar altına alınmasını istemiyoruz.Bunun için 5 Ekim 2018 günü AHESEN olarak ‘Bir günlük iş bırakma kararı’ aldık. İSTAHED ‘in eylem planına dahil olduk. ISTAHED yönetiminin STK  bilinci ve büyük bir cesaretle İstanbul için aldığı iş bırakma kararını Tüm Türkiye’ye yaydık. Biliyoruz ki sivil toplum kuruluşlarının (STK)egoları olamaz,STK lar üyeleri için varolurlar.STK ların tek siyaseti temsil ettikleri meslek mensuplarının haklarını korumaktır.Bu uğurda birlik olmayı ve gerektiğinde bir arada olabilmeyi başarabilen STK’lar kazanır.5 Ekim’de yönetim kurulumuz ve üyelerimizle Çapa’dan başlayan Sessiz-Siyah Çığlık yürüyüşü ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde katılan sivil toplum kuruluşlarının basın açıklaması ile son bulan eylemimiz gayet başarılı ve ses getiren bir eylem olmuştur.’Saha hazır değil’,’biz yoksak eylem kadük kalır’diyenlere inat yoğun bir katılımla gerçekleşen eylemimiz ulusal basında da geniş yer almıştır.
AHESEN Genel Başkanı Dr. Gürsel Özer ‘ Maalesef bu bir terör eylemidir artık. Biz bugün sessiz yürüdük. Eğer sağlıkta etkin bir şiddet yasası çıkmazsa sesimizi çıkartarak çığlığımızı duyuracağız. Yine bu tür eylemlerimiz devam edecek. Gerekirse süresiz iş bırakacağız.’ Dedi.Ayrıca Alo 184 hattının şiddete davetiye çıkardığını ve kaldırılması gerektiğini dile getirdi.
Bize inanan bizimle birlikte omuz omuza yürüyen herkese teşekkür eder haklarımız için mücadeleye devam edeceğimizi beyan ederiz.