İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Asistanı Dr Kadir Songür, daha önce muayene ettiği ve kırmızı reçeteli ilaç isteyen hastasının tehditlerine maruz kalmış, ilgili yerlere iletmiş, ancak hastası tarafından görevi başındayken jiletle boğazı kesilmişti.
Olayın, mahkeme sonucu belli oldu. Mahkemede, sanığa verilen cezada herhangi bir indirim yapılmayarak, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Verilen bu ceza, cezada herhangi bir indirim uygulanmaması; doktor arkadaşımıza, ailesine, dostlarına yaşattığı korku dolu anların elbette bir telafisi olmayacak, ancak rahat bir nefes aldıracak.
Daha bir kaç gün önce yoğun bakıma yapılan saldırı, kapılara kalkan olmaya çalışan kadın sağlık çalışanlarının görüntüleri,
Sayın Sağlık Bakanı’nın ”Devlet bunlara geçit vermeyecektir” popülist söylemi de güncel belleğimizde.
Bu görüntüleri sonsuz toleransları ile bize yaşatanları en hafif ifade ile kınıyoruz…
Adliye binası , emniyet binası bu şekilde zorlanınca verilen refleks yanıtların ve cezai yaptırımların aynısını bekliyoruz.
Alkışladığınız “Sağlıkta Şiddet Yasası” soruna çözüm değildir.
Her tarafa sirayet bulaşıcılığı en üst düzeyde olan şiddete tek ve en etkin çözüm caydırıcı müdahale ve caydırıcı cezalardır …
Doktor arkadaşımıza ve ailesine tekrar geçmiş olsun diyor, doktor arkadaşımızın yanında olan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve yargı önünde doktor arkadaşımızın hakkını arayan değerli avukatlara teşekkür ediyoruz.

Şiddete gerektiği yanıtı cesurca veren hakimlerimizi kutluyoruz…
Duruşlarını ayakta alkışlıyoruz…
Aynı duruşu gösterecek , siyasileri, hukukçuları , bürokratları, emniyet mensuplarını şiddetin her türlüsüne mücadeleye etmeye davet ediyoruz.
AHESEN Yönetim Kurulu